Вам цікаво почути відповідь на запитання «Чому аромат кави може бути настільки різним, як і післясмак»? Смак після випитої кави відноситься до тих смаків і ароматів, що залишаються відчутними ще довготривалий час після споживання. Порівняно з іншими напоями, кава залишає нотки після споживання приблизно до 15-20 хвилин.
Чому відрізняється аромат кави?
Залежно від кави, це може бути корисно або ж не корисно. Але якою б хорошою не була кава, післясмак завжди відрізняється від аромату свіжої запашної кави. А смачна кава може залишити вас з довготривалим присмаком у роті.
Післясмак кави
Наш смак відрізняє: солодке, солоне, кисле, гірке. Коли ми говоримо про післясмак кави, насправді, зазвичай говоримо про аромат – поєднання смаку та аромату. Іноді дослідники використовують терміни «після запаху» або «після аромату», щоб відрізнити їх від післясмаку.
Однак найбільша різниця, яка стосується післясмаку, полягає в ароматі, а не в смаку. Це результат того, що конкретні молекули залишаються в роті довше, ніж інші після споживання кави. Ці молекули проходять в носову порожнину через задню частину горла, тому ми продовжуємо відчувати її аромат після ковтання основної маси кави. Ковтання фактично збільшує ретроназальний нюх, оскільки глотка направляє всі аромати в носову порожнину.
Що впливає на аромат кави?
Ароматичні сполуки, які затримуються довше, вважаються найбільшою і найменш водорозчинною молекулою. Більші молекули є найменш летючими, це означає, що вони не випаровуються так легко. Маса більших молекул потребує більше часу для того, щоб вони зникли.
Природні поверхнево-активні речовини, які містяться в каві, дозволяють кавовим маслам залишати післясмак на довше. Особливо яскраво можна помітити це в «Еспресо», що являється однією з причин, чому післясмак еспресо може бути таким довгим. Оскільки великі молекули та менш водорозчинні молекули пов’язані з деякими менш приємними ароматами кави, пояснює, чому післясмак, як правило, менш приємний, ніж перший ковток кави.
Дослідження кави та вина
Хоча ми знаємо, що більші і менші водорозчинні молекули залишаються в роті після випитої філіжанки кави, але ми не знаємо, які саме молекули сприяють присмаку кави.
У вині, як і в каві, аромати зберігаються протягом різної тривалості часу, причому найпершими зникають найбільш летючі сполуки, які відповідають за фруктові або квіткові аромати. Однак, поліфеноли у вині взаємодіють з різними смаковими сполуками по-різному – впливаючи як на те, як ми їх сприймаємо, так і на те, як легко вони діють, що може вплинути на ваш післясмак. Кава також містить поліфеноли, які можуть мати подібний ефект.
У дослідженні, що безпосередньо вимірювало, які молекули зберігалися в роті, дослідники виявили, що одна маленька і гідрофільна молекула під назвою гвайаколь у роті залишалася довше, ніж очікувалося. Guaiacol – це невелика молекула, яка легко розчинятиметься у воді, але дослідники припускали, що поліфеноли допомагають їй у цьому.